Z jakiego materiału wybrać płytki na ścianę do kuchni?

Jeśli decydujemy się na wyłożenie ścian płytkami w kuchni, trzeba zadbać o to, aby wybrać te odpowiednie, dopasowane do specyfiki pomieszczenia. W kuchni panuje specyficzny mikroklimat, dlatego wybór płytek musi być dobre przemyślany. Na uwadze trzeba mieć to, z jakiego materiału zostały wykonane płytki, co przekłada się nie tylko na ich walory estetyczne, ale przede wszystkim na parametry techniczne. Pojawia się wobec tego pytanie, na jakie rozwiązanie się zdecydować.

Glazura w kuchni

Najczęściej wybierana opcją w przypadku płytek na ścianę w kuchni jest glazura. Jest to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się w przypadku niemalże każdego wystroju. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem płytek dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Przebierać można w kolorach, wymiarach i wzorach. Tego typu płytki na ścianę pozwalają na stworzenie wymarzonej aranżacji wnętrza – banyo.pl/pl/menu/plytki-scienne-139.html. Płytki ceramiczne nadają się na ścianę, ale nie na podłogę, ze względu na swoja przeciętną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia takich płytek jest podatna na pękanie i odpryskiwanie na skutek uderzeń. Świetnym wyborem są szkliwione płytki na ścianę, szczególnie w przypadku ściany nad blatem kuchennym.

Płytki na ścianę terakotowe a może z gresu porcelanowego?

Sporą popularnością w kuchni cieszą się płytki wykonane z terakoty. Można po nie sięgnąć nie tylko na ścianę, ale też wyłożyć nimi podłogę. Ze względu na swój specyficzny wygląd, idealnie pasować będą do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym/dworkowym. Mowa jest tutaj o płytkach z terakoty w wersji tradycyjnej. W sprzedaży nie brakuje też tych w nowoczesnym wydaniu. Można wręcz przebierać w różnych wzorach, tworząc niebanalną aranżację. Płytki z terakoty mogą mieć różne wymiary i wybarwienie. Inną opcją są płytki wykonane z gresu porcelanowego, które wyróżniają się bardzo niską nasiąkliwością, przez co świetnie odnajdują się w kuchni. Do dyspozycji jest szeroka paleta wzorów, kolorów i wymiarów, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że takie płytki są bardziej problematyczne, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości.