Nasiąkliwość płytek hiszpańskich – czy ma znaczenie?

Płytki hiszpańskie kradną serca wielu architektów wnętrz na całym świecie. Trend ten nie ominął także rynku polskiego, gdzie ten rodzaj kafli jest wyjątkowo ceniony w nowoczesnych wnętrzach. Wysoka jakość, znakomite parametry techniczne, żywotność oraz elegancja spowodowały, że płytki hiszpańskie uplasowały się na rynku na pozycji towaru luksusowego. Zaufani producenci gwarantują produkty na najwyższym poziomie, w które warto zainwestować większe pieniądze, aby móc się nimi cieszyć przez lata. Przed zdecydowaniem się na konkretny model płytek hiszpańskich z www.banyo.pl należy dokładnie przyjrzeć się ich parametrom, by móc określić, jaki rodzaj płytek jest do wybranego zastosowania najodpowiedniejszy. Jednym z opisywanych parametrów jest nasiąkliwość. Czy jest ona istotna przy wyborze płytek wewnętrznych?

Istota nasiąkliwości

Nasiąkliwość to parametr określający, w jakim stopniu dany materiał pochłania wodę. W zależności od tego, gdzie płytki mają zostać umieszczone, parametr ten może wpłynąć na wybór modelu. W suchych pomieszczeniach, w których nie gromadzi się wilgoć, zwracanie uwagi na nasiąkliwość nie ma szczególnego znaczenia. Natomiast decydując się na płytki hiszpańskie w kuchni lub w łazience należy zdecydowanie wziąć pod uwagę ten parametr.

Nasiąkliwość określa się literą E, z następującą po niej wartością procentową. Jeżeli parametr wynosi około 10%, płytek nie należy stosować w wilgotnych pomieszczeniach. W przypadku kuchni i łazienki należy wybierać produkty o nasiąkliwości nie przekraczającej 6%, w tym jeżeli płytki mają zostać umieszczone na podłodze, ich nasiąkliwość nie powinna przekroczyć 3%.

Decydując się na konkretny model płytek warto poradzić się specjalisty, który dodatkowo dobierze płytki do podłoża. Warto pamiętać, że wybrane kafle będą służyły przez lata, należy więc dobrać je z rozwagą, kierując się nie tylko ich wyglądem, ale także charakterystyką.