Najlepsze podłoże dla storczyków

Storczyki to bardzo piękne rośliny o dość skomplikowanych wymaganiach pielęgnacji. Warto będzie zadbać o ich potrzeby, które są różne w stosunku do innych roślin doniczkowych, a uprawa storczyka wydaje się dość trudnym zadaniem. Jeżeli tylko zapewni się storczykom odpowiednie warunki, to hodowla tych bardzo ładnych kwiatów będzie o wiele prostsza.

Nawóz do storczyków

Wybór odpowiedniego podłoża do storczyków jest bardzo ważną kwestią, zwłaszcza jeśli chodzi o owe rośliny doniczkowe. Standardowy nawóz do kwiatków nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Ta wyjątkowa roślina porasta korę drzew w naturalnym środowisku, a jej korzenie nie zagłębiają się w nią, lecz tylko czepiają się powierzchni drzewa. Do sukcesywnego rozwoju potrzebują swobodnego dostępu do słońca oraz powietrza. Dlatego ziemia do kwiatów w doniczce o standardowych kształtach nie jest zbytnio dobrym wyborem, ponieważ zasłoni korzenie.

Podłoże do storczyków musi zatem być dużo bardziej przepuszczalne. Specjalna ziemia do storczyków do kupienia jest w sklepach i jest tak na prawdę rozdrobnioną korą wszelakich drzew. Świetnie sprawdzi się również kora sosnowa do storczyków, którą da się zakupić w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Taka ziemia do tych roślin zapewni stosowne napowietrzenie oraz przepuści światło – dodatkowo zatrzyma na dłużej wilgoć. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dobry nawóz do storczyków – kliknij.

Przesadzanie storczyków – jaka doniczka?

Wybór odpowiedniej doniczki do przesadzenia rośliny jest także istotną kwestią, ponieważ storczyki najlepiej rosną w doniczkach przezroczystych. Pozwalają one na swobodniejszy dostęp korzeni do światła. Przesadzenie storczyków do doniczek całkowicie zasłoniętych może spowodować duże kłopoty roślince, dlatego najlepiej będzie je przenieść w doniczki półprzezroczyste. Doniczki mogą być też kolorowe, jednakże koniecznie powinna być transparentna. Dobrze jest też kupić taką, która posiada duże otwory na dnie. Na rynku znaleźć można bardzo dużo osłonek do storczyków. To bardzo dobre rozwiązanie – w takiej osłonce znajduje się często nadmiar wody, który trzeba odlać po jakichś 15 minutach od podlania.