Jak odróżnić agrowłókninę od agrotkaniny na chwasty?

Zdawałoby się, że agrowłóknina i agrotkanina to jeden i ten sam materiał. Jednak jest inaczej, ponieważ to dwa różne materiały. Mają zupełnie odmienny splot włókien, a tym samym inną strukturę powierzchni. Niemniej obydwa rodzaje płacht na chwasty przepuszczają wodę, utrzymują wilgoć i oczywiście chronią przed przerostem zbędnego zielska.

Czym jest agrowłóknina na chwasty?

agrowloknina

Włókno agro to pas materiału nawinięty na belę o różnej szerokości i grubości lub pocięty na określonej wielkości maty. Wyglądem przypomina folię. Jednak w przeciwieństwie do folii ma ono możliwość cyrkulacji powietrza i przepuszcza wodę. Podczas gdy pod folią zbiera się para wodna, pod agrowłókniną nieprzerwanie trwa wymiana powietrza, co zapobiega gniciu i pleśnieniu okrytej płachtą gleby.

Sploty włókien agrowókniny są nieregularne, brak w nich wątku i osnowy. Dzięki temu włókno do celów ogrodniczych trudne jest na rozerwanie. Wykonane rozcięcie pod sadzenie rośliny jest gładkie bez strzępienia. Włókno polipropylenowe odporne jest na warunki atmosferyczne, warto jednak chronić je przed zbytnim nasłonecznieniem, by mogło posłużyć przez wiele lat.

Jak wygląda agrotkanina na chwasty?

Tkanina do ogródka na chwasty pleciona jest na krosnach. Wątek przeplata się wraz z osnową i tworzy regularny splot nici. Wzór przeplatanych włókien jest identyczny z tym przy płótnie jutowym i lnianym. Agrotkanina w przeciwieństwie do agrowłókniny strzępi się po dokonaniu rozcięcia. Jest też mniej wytrzymała na przypadkowe rozerwanie oraz przepuszcza światło słoneczne.

Ponieważ oczka między splotami są luźniejsze (wynika to z rodzaju splotu nici), chwast jest w stanie się przez takie oczko przebić. Dlatego od czasu do czasu będzie trzeba pojedyncze pędy chwastów usunąć ręcznie. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne usuwanie pędów perzu, który potrafi wciągnąć łodygę między włókna wątku lub osnowy. Jeżeli całość rośliny nie zostanie usunięta, perz odbije na nowo.

Do ilu zastosowań używa się agrowłókniny?

Agrowłóknina może być stosowana nie tylko do chronienia gleby przed chwastami. Są także inne jej rodzaje, które z powodzeniem wykorzystuje się do zakrywania kiełkującego warzywnika. Grubsze materiały skutecznie ochronią zimą wrażliwe rośliny przed niskimi temperaturami, a flizy doskonale zdadzą egzamin jako okrywa stogów z belami siana, słomy, kopców buraków, ziemniaków itp.